Firma TAPI zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem instalacji przeciwpożarowych w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym oraz przemysłowym. Zakres realizacji każdorazowo dopasowujemy do specyfiki obiektu. Dbamy również o to, aby wszystkie tworzone przez nas instalacje były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa krajowego oraz europejskiego. Powierzając nam wykonanie instalacji przeciwpożarowej, hydrantowej, jak również tryskaczowej zyskują Państwo pewność, że w sytuacji zagrożenia pożarem Państwa obiekt będzie odpowiednio zabezpieczony zarówno pod kątem sprawnego systemu, jak również urządzeń wchodzących w jego skład. W zakresie zróżnicowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych specjalizujemy się w tworzeniu skutecznych systemów oddymiania, które mają na celu eliminację dymu i toksycznych gazów z pomieszczeń objętych pożarem. Wykonujemy również systemy sygnalizacji pożarowej, których zadanie polega na wczesnym wykrywaniu zalążka pożaru oraz sygnalizowaniu zagrożenia pożarowego. Oferujemy projektowanie i wykonawstwo stałych urządzeń gaśniczych wodnych, w tym m.in.: instalacji tryskaczowych, zraszaczowych. Doradzamy i realizujemy skuteczne rozwiązania w zakresie zabezpieczeń pożarowych, precyzyjnie dostosowane do konkretnych warunków. Błyskawiczne przystąpienie do akcji gaśniczej uratowało już niejedną nieruchomość, dlatego należy zadbać o to, aby czynnezabezpieczenia przeciwpożarowe, do których zaliczamy urządzenia i instalacje przeciwpożarowe, zostały wykonane z należytą starannością przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie, fachową wiedzę oraz umiejętności praktyczne w realizacji tego rodzaju systemów. Nasi fachowcy z powodzeniem zrealizowali niejedno tego rodzaju zlecenie, dlatego jesteśmy gotowi podjąć się nawet skomplikowanych realizacji w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Przemysłowe instalacje przeciwpożarowe
W skład przemysłowej instalacji przeciwpożarowej musi wchodzić zarówno system oddymiający, jak i stałe samoczynne urządzenia gaśnicze. Są one niezależne od instalacji wodnej obsługującej hydranty. W skład całego systemu ppoż. wchodzą też systemy sygnalizacyjne ostrzegające o pojawieniu się dymu i płomieni oraz odłączające zasilanie i uruchamiające oświetlenie awaryjne.
Montaż przemysłowej instalacji przeciwpożarowej może wynikać zarówno z obowiązujących przepisów dotyczących wymagań ppoż. stawianych różnym rodzajom budynków, jak i w przypadku braku takiej konieczności, z chęci ochrony majątku firmy oraz obniżenia kosztów związanych z ubezpieczeniem. Montaż odpowiedniej przemysłowej instalacji przeciwpożarowej w budynkach użyteczności publicznej oraz tzw. zamieszkiwania zbiorowego, podobnie jak w budynkach produkcyjno-magazynowych może ograniczyć pozostałe wymagania związane z wymaganiami ppoż. wobec użytych materiałów i konstrukcji obiektu.
Projekt przemysłowej instalacji przeciwpożarowej powinien być zawsze dostosowany do typu obiektu i wymaganej klasy odporności ogniowej. Poszczególne elementy systemu muszą również uwzględniać czynniki związane z charakterem prowadzonej działalności i używanymi materiałami, m.in. zagrożenie wybuchem czy obecność substancji niebezpiecznych oraz wykorzystywanymi procesami technologicznymi.
Instalacje hydrantowe
Zadaniem instalacji hydrantowej jest dostarczenie wystarczającej ilości wody do prowadzenia akcji gaśniczej. System zasilający hydranty dostarcza wodę gaśniczą we wszystkie miejsca w taki sposób, by cała powierzchnia budynku mogła być skutecznie gaszona. Umieszczone w odpowiednich miejscach zawory zabezpieczone szafkami hydrantowymi posiadają przyłącza umożliwiające podłączenie węży gaśniczych znajdujących się w zestawie. Instalacja hydrantowa musi być zasilana wodą o odpowiednich parametrach, w tym właściwym przepływie i ciśnieniu. Specjalizujemy się w projektowaniu i budowie instalacji hydrantowych zewnętrznych oraz wewnętrznych. Instalacje zewnętrzne dostosowane są do gaszenia pożarów na terenie otwartym oraz na zewnątrz obiektów budowlanych, natomiast instalacje hydrantowe wewnętrzne przeznaczone są do gaszenia płomieni w pomieszczeniach budynku. Na etapie projektowania instalacji hydrantowych opieramy się na szczegółowych wytycznych, dotyczących indywidualnej inwestycji, które obejmują uwarunkowania projektowe, Polskie Normy i przepisy prawa. Podczas realizacji instalacji hydrantowych stosujemy najwyższej klasy armaturę, która zapewnia prawidłowe działanie oraz eksploatację instalacji. Przeprowadzamy również przeglądy techniczne, w tym pomiar wydajności przemysłowych instalacji hydrantowych oraz ich serwisowanie.
Instalacje tryskaczowe
Instalacje tryskaczowe to stałe urządzenia gaśnicze, których funkcją jest natychmiastowe automatyczne rozpoczęcie gaszenia po wykryciu podwyższonej temperatury, dymu lub pojawienia się płomieni. Wykonuje się je zgodnie z normą PN-EN 12845, w zależności od tego, jaki stopień zagrożenia pożarowego występuje w danym budynku. Instalacja tryskaczowa może być dopasowana zarówno do wnętrza budynku biurowego czy mieszkalnego i ukryta np. w suficie podwieszanym, jak i wykonana w formie tryskaczy wiszących bądź stojących. Wykonujemy zróżnicowane systemy urządzeń tryskaczowych, dostosowane do temperatury pomieszczeń, w których mają być stosowane instalacje tryskaczowe. W pomieszczeniach ogrzewanych zimową porą instalowany jest inny rodzaj systemów tryskaczowych niż w nieogrzewanych częściach budynku, a także inny typ instalacji zakłada się w obiektach, które są ogrzewane tylko częściowo. Realizujemy systemy tryskaczowe perfekcyjnie dostosowane do konkretnej inwestycji. Zapewniamy optymalny dobór rodzaju tryskaczy do temperatury zadziałania, zgodnie z klasyfikacją NFPA. Na etapie projektowania przemysłowych instalacji tryskaczowych tworzymy wizualizację systemu tryskaczowego, aby zapewniała ona maksymalne bezpieczeństwo w konkretnym środowisku pracy. Zajmujemy się również montażem instalacji tryskaczowych z uwzględnieniem integracji systemu tryskaczowego z pozostałymi systemami bezpieczeństwa w obiekcie.