Ogrzewanie hal przemysłowych. Praktyka
- Szczegóły
Hale przemysłowe ze względu na swoją dużą kubaturę to prawdziwe wyzwanie w kwestii ogrzewania. Pokaźna powierzchnia i wysokość pomieszczeń wymaga, aby dobór odpowiednich instalacji grzewczych był przemyślany zarówno pod kątem nowoczesnych standardów, jak komfortu oraz energooszczędności. Dodatkowo specyfika zastosowań budynków typu hala przemysłowa zazwyczaj wymaga wyposażenia w pokaźnych rozmiarów drzwi, które są w ciągu dnia wielokrotnie otwierane i zamykane. A zatem koszty wynikające z cyklicznych utrat ciepła mogą przyprawić o ból głowy. Jak zatem powinno wyglądać efektywne, a zarazem ekonomiczne ogrzewanie hal przemysłowych w praktyce? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Dlaczego ogrzewanie hal przemysłowych wymaga szczególnego podejścia?
Do największych wyzwań w kwestii ogrzewania obiektów wielkokubaturowych z pewnością należy utrzymanie stałej, komfortowej dla ludzi przebywających wewnątrz temperatury. Sposób ogrzewania powierzchni przemysłowych powinien być także ekonomiczny i bardzo dobrze przemyślany od strony instalacji. Właściwy dobór urządzeń i metod ogrzewania to zatem kwestia kluczowa. Kolejna sprawa, którą koniecznie należy uwzględnić w procesie planowania ogrzewania hali przemysłowej to oczywiście zminimalizowanie ewentualnych strat ciepła wynikających z użytkowania obiektu. Tu z pomocą przychodzi montaż kurtyn powietrznych tuż przy wejściach.
Najpopularniejsze metody ogrzewania hal przemysłowych
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i wyzwania związane z efektywnym ogrzewaniem hal przemysłowych proponujemy kilka najpopularniejszych metod ogrzewania dużych obiektów.
Ogrzewanie gazowe - zastosowanie specjalnych promienników zasilanych gazem to bardzo dobra metoda na efektywne ogrzewanie obiektów o dużej kubaturze. Istota działania tego sposobu polega na przesyłaniu promieniowania cieplnego od tzw. rdzenia, czyli nagrzanego elementu promiennika do elementu grzanego, którym może być np. podłoga.
Ogrzewanie powietrzne - ten typ ogrzewania doskonale sprawdzi się w przypadku hal produkcyjnych, w których stale przebywają ludzie. Należy wówczas zapewnić im odpowiedni komfort cieplny w czasie pracy. Metoda ta polega na równomiernym rozprowadzaniu nawiewanego powietrza po całym obiekcie. Stosując tę metodę można osiągnąć wewnątrz obiektu temperaturę dochodzącą nawet do 20oC. Instalacja wyposażona jest bowiem w elementy dalekiego zasięgu, takie jak nagrzewnice, które pozwalają na szybkie wymieszanie podgrzanego powietrza z tym będącym w obiekcie.
Ogrzewanie elektryczne - w tej metodzie wykorzystuje się elektryczne nagrzewnice powietrza, a także elektryczne promienniki podczerwieni, które najlepiej sprawdzają się w przypadku ogrzewania strefowego lub w halach o dużej wysokości. Rozwiązanie to jest najczęściej wybierane w przypadku braku konieczności ogrzewania całej przestrzeni, a jedynie konkretnych obszarów, w których przebywają ludzie. Dużą zaletą wykorzystania elektrycznych promienników podczerwieni jest kwestia ekonomiczna. Tego typu rozwiązanie może pozwolić na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem nawet o 50%.