Jak działają pompownie tryskaczowe?
- Szczegóły
Instalacje przeciwpożarowe to efektywne systemy, które zwiększają bezpieczeństwo w przypadku nagłego wybuchu otwartego ognia. Jednym z układów, który warto zastosować są instalacje tryskaczowe, które działają w połączeniu z pompownią. Na jakiej zasadzie działa taki układ?
Jakie znaczenie mają pompownie przeciwpożarowe?
Pompownie przeciwpożarowe to wyznaczone przestrzenie, w których montowane są pompy odpowiadające za dostarczanie wody do instalacji tryskaczowej, a także do innych instalacji gaśniczych i hydrantów. Co ważne, wyposażenie takich pomieszczeń i zasada działania pomp jest ściśle określona w polskim prawie. Celem jest zapewnienie ich sprawnego funkcjonowania nawet w skrajnych sytuacjach.
Najważniejsze zasady to:
- konieczność zasilania pomp z dwóch niezależnych źródeł,
- wymaganie, by w układzie znajdowały się dwie pompy, w tym jedna rezerwowa,
- konieczność zachowania parametrów układu, w tym odpowiedniego ciśnienia.
Co warto wiedzieć o instalacjach tryskaczowych?
Instalacje tryskaczowe to zaawansowane układy złożone m.in. ze zbiornika na wodę, rurociągów rozprowadzających, podstacji tryskaczowej, a także ze wspomnianej już pompowni. Jej zadaniem jest dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem.
Dzięki niezawodnemu działaniu pompowni instalacja tryskaczowa może uruchomić się od razu, gdy systemy alarmowe wykryją zagrożenie. To daje możliwość rozpoczęcia gaszenia już na wczesnym etapie pożaru. Dzięki szybkiej reakcji ewakuacja z budynku przebiega sprawniej, a straty dotyczące mienia są mniejsze.
Należy także pamięta, że tworząc instalacje tryskaczowe konieczne jest korzystanie z elementów najwyższej jakości. Chodzi o materiały, które zachowają swoje parametry nawet w skrajnych warunkach. Sam proces tworzenia należy powierzyć fachowej ekipie.